zrobienia wszystkiego co w naszej mocy aby uniknąć nie tylko próchnicy, ale także szeregu innych chorób. Higiena jamy ustnej polega na myciu zębów po każdym posiłku. Mycie to nie może trwać jednak kilka czy kilkanaście sekund. Nawet kilkadziesiąt sekund to jest za mało i trzeba mieć tego jasną świadomość. Higiena jamy ustnej to takie czynności, które odpowiadają w największym stopniu zaleceniom stomatologów i dentystów. Trzeba stosować też nici dentystyczne, różnego rodzaju preparaty antybakteryjne.
Myjąc zęby warto mieć na uwadze kilka kluczowych elementów. Po pierwsze – mycie musi odbywać się kilka razy dziennie. Absolutnym minimum jest mycie zębów rano i wieczorem. Specjaliści wskazują jednak, że dobrze, kiedy zęby myte są po prostu kilka razy dziennie po każdym z posiłków. Myjąc zęby trzeba robić to właściwie. Co to znaczy właściwie myć zęby? Znaczy to tyle, że trzeba myć je długo – kilka minut. Trzeba również tak samo szczotkować każdy ząb, nie pomijać niektórych fragmentów jamy ustnej. Tylko to da szansę na uzyskanie pełni efektów . Kolejna rzecz – to płyny do płukania jamy ustnej lub innego rodzaju preparaty wskazywane przez lekarzy. One w trakcie dnia mogą pomóc utrzymać odpowiednia higienę jamy ustnej i dają szansę na zdrowe zęby przez długie lata.
Zwykłe leczenie zębów u osób dorosłych
Osoby dorosłe powinny odbywać regularne wizyty stomatologiczne. Dzięki temu ich zęby będą mogły na dłużej utrzymywać się w dobrym stanie. Pierwszym etapem wizyty u stomatologa jest wykonanie przeglądu stomatologicznego przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. W razie potrzeby u osoby dorosłej wykonane zostanie zwykłe leczenie zębów. Będzie ono polegało na przeprowadzeniu szybkiego borowania i założeniu odpowiedniej plomby. Jeżeli próchnica stwierdzona u osoby dorosłej zdążyła się za bardzo rozwinąć potrzebne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego jednego z zębów. Będzie ona przeprowadzane podczas dwóch wizyt lekarskich i zostanie zakończone założeniem odpowiedniej plomby. W razie niepowodzenia trzeba będzie przeprowadzić ekstrakcję zepsutego zęba.
Poważne zabiegi stomatologiczne muszą być czasami przeprowadzane u osób w każdym wieku. Dlatego muszą być one przygotowane z uwzględnieniem wieku pacjenta oraz tego, jakiego rodzaju zabieg ma zostać u niego przeprowadzony. Wykonywaniem poważnych zabiegów stomatologicznych zajmują się doświadczeni stomatolodzy oraz chirurdzy zębowi. Sięgają oni podczas przeprowadzania tego rodzaju zabiegów po odpowiednie narzędzia i środki stomatologiczne. Starają się także wykonywać u swoich pacjentów odpowiednie badania obrazowe i pomagać im podczas potrzebnej rekonwalescencji po przeprowadzonym u nich zabiegu. Dzięki temu taki zabieg może być w pełni skuteczny, a jednocześnie bezpieczny. Dlatego warto zapoznać się z ofertą kilku gabinetów przed udaniem się do konkretnego gabinetu stomatologicznego.
Działy stomatologii
Stomatologia jest na tyle szerokim działem nauki, że konieczne było sklasyfikowanie jej na poszczególne specjalności. Każdy z działów stomatologii zajmuje się czymś innym, różnymi częściami twarzy, zębów i jamy ustnej oraz różnymi wadami, na przykład zgryzu. Podstawowymi specjalnościami stomatologicznymi jest chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia oraz protetyka. Obydwie chirurgie są pokrewne, gdyż zajmują się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, różnica polega jednak na tym, że skupiają się na różnych częściach okolic przyległych do jamy ustnej. Z kolei ortodoncja jest skupiona na wadach zgryzu, korygując je. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej, a protetyka ma za zadanie zapewnić normalny zgryz pacjentowi po utracie jego naturalnych zębów.