ba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.
Co zrobić gdy boli nas ząb?
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Przed wizytą u dentysty
Nie wielu osób wizyta w gabinecie dentystycznym w dalszym ciągu jest źródłem stresu. Stres ten można w znacznym stopniu zminimalizować, jeśli odpowiednio przygotujemy się przed odwiedzinami u lekarza. Każdy pacjent wie, że należy porządnie umyć zęby, unikamy również jedzenia produktów, które wydzielają charakterystyczny zapach. Nie spożywamy więc cebuli, czosnku oraz, oczywiście, alkoholu. W przypadku zmiany gabinetu lekarskiego dobrze jest zabrać ze sobą naszą dokumentację medyczną. Bez problemu powinniśmy otrzymać ją z dawnej przychodni. W ten sposób dentysta będzie wiedział z czym się zmagamy, pozna co w naszej jamie ustnej zostało już zrobione oraz dowie się, co jest do zrobienia. W przeciwnym razie, stomatolog może zlecić zrobienie zdjęcia panoramicznego - a są to już dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że czasami zmuszeni jesteśmy odwołać wizytę. Dzieję się tak w przypadku, kiedy cierpimy na infekcję, mamy katar albo wyskoczyła nam opryszczka na wardze lub afta w jamie ustnej. Gabinet dentystyczny przesunie naszą wizytę na inny, dogodny dla nas termin, w tym czasie powinniśmy wyleczyć dolegliwość.